Moderní bydlení 24

Archiv aktualit

S létem se dovnitř hrnou i komáři - jak se jim bránit?

Počasí je stále teplejší a přívětivější, a tak doma okna skoro nezavíráme. Jenže slunce není to jediné, co si otevřeným oknem pouštíme dovnitř. Počítat hned po probuzení nové komáří štípance se nechce nikomu. Reklamy denně vychvalují všemožné chemické substance, které by komáry z našich domovů měly odlákat. Výsledky bývají přinejmenším všelijaké. Vyzkoušet však můžeme i osvědčené babské rady. Jedna z nich říká, že komáry od návštěvy našeho domu odradí miska mleté skořice u okna. Jestli to opravdu funguje? To už je potřeba vyzkoušet “na vlastní kůži”.

Moderní látkové rolety - chrání před sluncem a dobře vypadají

Když jde o celkovou atmosféru interiéru, každý detail se počítá. I takové rolety by neměly pouze stínit a bránit váš domov před zvědavými pohledy zvenčí. Pokud hledáte stylovější řešení než jsou žaluzie, vyzkoušejte např. látkové rolety. Můžete si zvolit jednobarevné v odstínu, který bude ladit s vybavením konkrétního pokoje. Nebo se trochu odvázat a vybrat si rolety s geometrickými, přírodními a jinými vzory. Myslete však na to, aby při zatažení rolet nepůsobila místnost přeplácaným dojmem.

Vířivka - odměňte se po náročném dni

Horká vířivka a studené… doplňte si sami svůj oblíbený nápoj. Komu by se to nelíbilo. Ještě před pár lety byla tahle taškařice poměrně nákladným symbolem luxusu. Dnes se však dá pořídit za celkem rozumnou cenu, a tak si ji může dopřát mnohem víc lidí. Při jejím výběru si ale nezapomeňte spočítat budoucí náklady na provoz. Aby vás nakonec levnější varianta nepřišla draho. Co se týče umístění vířivky, doporučuje se mít ji co nejblíž domu, aby vás za chladných večerů od koupání neodradila zima.

Energeticky soběstačně domy - o co jde a jak fungují

Soběstačné domy, pasivní domy, ekologické domy - někdy je v těch pojmech zmatek. Co si tedy v kostce představit pod spojením “energeticky soběstačný dům”? Jedná se o dům, který nepotřebuje žádné veřejné sítě, neboť si veškerou energii dokáže vyrobit sám. K vytápění využívá např. slunce a přebytečnou energii ukládá do hmoty hlíny - často jsou přihrnuté zeminou. Obvykle mívá důmyslné větrání, které probíhá přes zemní výměník. Odpadní vodu čistí třeba v kořenové čističce. Často se k němu přistavuje i skleník pro pěstovaní vlastní zeleniny a ovoce.

Středomořský ráj i doma na terase

Odbýt relaxaci 14 dny dovolené by byla velká škoda. Díky těm správným rostlinám si můžete vytvořit malou subtropickou oázu i u vás na terase. Co je typické pro kouzelné úzké uličky v historických centrech podél středozemního moře? Přece záplava květů oleandru! Pokud máte terasu orientovanou na jižní stranu, bez obav si oleandr pořiďte. Velice si totiž potrpí na dostatek slunce. Důležité je i časté zalévání - planě roste obvykle při tocích řek. Dejte si však pozor, pokud máte doma malé děti nebo zvířata. Celá rostlina je totiž jedovatá.

Kdo by si nepřál houpačku - třeba i v obýváku

Dostat děti z houpačky je někdy nadlidský úkol. Ale co si budeme povídat, leckterý dospělý by se na ní rád zhoupl dodnes. Výrobci nábytku s tím samozřejmě počítají, takže je na trhu i pro dospěláky mnoho variant houpaček nejen venkovních, ale taky do interiéru. Ty se budou vyjímat v dětských pokojích, ale taky v obýváku, ložnici, nebo třeba na balkóně. Stačí si vybrat tu pravou. Vajíčko z ratanu, klasickou houpací síť, nebo třeba plastovou kouli - ta, díky materiálu, částečně tlumí hluk okolí, takže se ke klidnému odpočinku přímo nabízí.

Jak vyzrát na nákup myčky nádobí

Jídlo má ráda většina lidí, lásku k vaření jich sdílí také dost, ale mytí nádobí - to už není příliš oblíbená kratochvíle. Pokud také patříte k lidem, kteří si umí vymyslet lepší zábavu, než stát věčně u dřezu, nejspíš už pokukujete po nějaké té myčce, která by vám od té otročiny ulehčila. Při výběru zohledněte počet členů vaší domácnosti - čím víc, tím větší objem. Její energetickou úspornost - vyšší pořizovací cena u kategorie A+++ se vám při běžném provozu nakonec vrátí. Rozmyslete si také, zda chcete myčku volně stojící, vestavěnou (u hotové linky vám pomůže šikovný truhlář) nebo myčku stolní - ta je velmi malá a nejlépe ji využijete třeba v kanceláři.

Proč větrání ve městech spíš škodí

Čím více lidí je uvnitř budovy, tím rychleji se vzduch uvnitř vydýchá. Hlavní problém je ale to, že dochází k nahromadění CO2. Když je ho příliš, začínáme být unavení a nemyslí nám to. Rozum velí otevřít okno. Jenže s otevřeným oknem nám do místnosti proudí také prach, smog a hluk z ulice. Zároveň odvětráváme teplo pánu Bohu do oken. Co tedy s tím? Poradit si umí rekuperační jednotky, které do budovy neustále přivádějí čistý a čerstvý vzduch a ten teplejší k odvětrání využívají k jeho ohřátí. Je to jako nepřetržité větrání, jenom bez všech těch negativních vlivů.

Jutové koberce udržují v místnosti zdravou vlhkost vzduchu

Kousek přírody si domů můžeme přinést i v podobě koberce. V poslední době si spousta lidí oblíbila koberce z přírodních vláken, např. z juty. Na rozdíl od  těch látkových mají totiž několik výhod. Díky tomu, že jutová vlákna na sebe vážou vzdušnou vlhkost, dokáží regulovat její hladinu v místnosti. Kromě toho dobře izolují zvuk a jsou odolné vůči mikroorganismům. Nikdy na ně však neaplikujte mokré čištění. Vlákna špatně schnou a nadměrná vlhkost by je poškodila. Úplně si vystačíte s obyčejným vysavačem.

Podle čeho vybírat pracovní stůl

Práce z domova se stává stále běžnější součástí našeho života. Pokud je to i váš případ a spíš než v dílně trávíte většinu dne u počítače, výběr pracovní desky určitě nepodceňte. Zvažte, kolik místa máte pro stůl k dispozici. Pokud se v jednom kuse pro něco natahujete a potřebujete, aby se vám na desku vešel počítač, tiskárna, šanony, rýsovací plocha a kdo ví co ještě, sáhněte po rohovém stolu. Budete na něm mít všechno po ruce. V prodejně se nebojte stůl vyzkoušet. Klidně si k němu sedněte, přisuňte se a položte si na něj lokty, ať víte, jak je to pohodlné a jestli budete mít dost místa na nohy.

Aktuality, zajímavosti

2017 Červenec

2017 Červen

2017 Květen