Moderní bydlení 24

Jak vybrat barvu fasády pro rodinný dům

fasáda rodinného domuVybrat správnou barvu na fasádu rodinného domu je pro mnoho investorů nelehký úkol. Pokud vám totiž stavební firma dá vybrat odstín, většinou je nanesený na vzorku o malých rozměrech a je tedy problém si představit, jak bude výsledná barva vypadat na velké ploše. Barva fasády by samozřejmě měla ladit s okolním prostředím, s barvou střešní krytiny, s provedením okenních rámů, parapetů, okapů a svodů nebo s podbitím střechy.

Obliba barevných fasád v posledních letech stoupá. Stejně tak ale kolem sebe můžeme často vidět i bílé nebo šedé fasády, které rovněž vypadají velice efektně. Z dalších barevných odstínů se velké oblibě těší žlutá, oranžová nebo třeba červená. Při výběru vhodného odstínu myslete vždy na to, že vnímání barevnosti fasády ovlivní také intenzita slunečního svitu a barvy proto budou působit jinak ve dne, v noci, za slunečného a za deštivého dne.

Barva a struktura fasády

Kromě samotného barevného odstínu věnujte pozornost struktuře fasády. Hrubý povrch totiž bude působit tmavším dojmem a naopak. Struktura omítky se udává v milimetrech a běžně je možné vybírat ze dvou základních struktur. Omítka tak může být zrnitá a její hrubost závisí na velikosti zrn - ta pokud jsou malá, dosahují rozměru pouze 1 mm. Druhým případem je omítka rýhovaná nebo také škrábaná, která obsahuje menší počet zrn, ale její zrna nabývají různých velikostí a vytvářejí tak na zdi velmi zajímavé efekty. Barvu si vyberte například ve vzorníku prověřené společnosti Weber.

Jak změnit barvu fasády

O výběru fasády vždy rozhodujete v průběhu výstavby. Může se však stát, že po několika letech je již fasáda znečištěná, nebo vám pouze zevšedněla a vy jste si vybrali jinou lepší barvu. V takovém případě není nic jednoduššího než oslovit specializovanou stavební firmu a barvu omítky si nechat změnit. Ještě před aplikací nátěru se ale ujistěte, že omítka netrpí nadměrnou vlhkostí a že neobsahuje velké množství vodorozpustných solí. V praxi se pak běžně používají vápenné barvy či akrylátové a jiné polymerní barvy. Oba typy mají své výhody.

Aktuality, zajímavosti

2017 Červenec

2017 Červen

2017 Květen