Moderní bydlení 24

Střešní krytiny a jejich typy

střešní krytiny a jejich typyŽádný rodinný dům se neobejde bez střešní krytiny. Střecha je navíc důležitá i u celé řady dalších konstrukcí - u dílny, garáže nebo u zahradního domku. Poradíme vám, jak vybrat vhodnou střešní krytinu, která splní veškerá vaše očekávání po funkční stránce a zároveň nezruinuje vaši peněženku. Standardně můžete vybírat z několika typů střešních krytin. U šikmých střech jsou krytiny většinou tvořeny drobnými díly, které spolehlivě brání protékání vody. Na rozdíl od nich pak ploché střechy tvoří jedna souvislá vrstva.

Rozlišujeme tradičně a moderně skládané střešní krytiny. Tradičně skládané představují došky, šindele, břidlicové desky a samozřejmě i oblíbené pálené střešní tašky. Moderně skládané krytiny jsou například eternitové - ty se dnes již moc nevyužívají, jelikož v nevhodném provedení škodí zdraví, dále třeba plastové nebo vlnité. Za krycí souvislou vrstvu můžeme pak považovat například asfaltový nátěr, izolační lepenku nebo prosklenou konstrukci.

Jak si vybrat vhodnou střešní krytinu

Na výběru střešní krytiny se tedy výrazně podílí sklon střechy. Pokud na střechu chcete použít tradiční pálenou tašku, musí být její sklon alespoň 20 stupňů. Pálené tašky jsou dnes k dostání v celé škále odstínů a stále nejoblíbenější je červená barva. Jedná se o základní odstín, který bývá i cenově nejdostupnější. Dále je ale na výběr i z mnoha dalších barevných odstínů (tašky hnědé, šedé nebo černé barvy). Pálenou tašku může doplňovat buď glazura nebo engoba. Jedná se úpravu vzhledovou i funkční, jelikož zabraňuje například porůstání mechem.

Na pohled velmi podobně působí také plechové střešní krytiny, vyrobené z lehké ocelové krytiny s pozinkovanou úpravou. Mají dlouhou životnost a jsou téměř bezúdržbové. Konstrukce je mnohem méně zatížená, a tak jsou tyto střechy vhodnější například do hor, kde snáze odolají prudkým nárazům větru. U rodinného domu přicházejí v úvahu též betonové tašky, které lze navíc využít i u střech se sklonem pouhých 7 stupňů.

Aktuality, zajímavosti

2017 Červenec

2017 Červen

2017 Květen