Moderní bydlení 24

Jak pěstovat levanduli

jak pěstovat levanduliLevandule je prospěšná bylinka, která má nejen pozitivní vliv na naše zdraví, ale také je báječnou dekorací v interiéru. Pokud jste si oblíbili sušenou levandulí plněné polštářky, které se prodávají pro podporu spánku, nebo jste si na trhu sehnali sušenou kytici této překrásné rostliny, určitě vás zajímá, jak si ji vypěstovat i na své zahradě. V tomto článku jsme pro vás připravili pár tipů, které vám s pěstováním levandule určitě pomohou.

Pěstování levandule na zahrádce

Levandule je poměrně nenáročná bylinka a její pěstování tak určitě zvládnou i naprostí začátečníci zahrádkáři. Nejlépe vám bude prospívat v písčitém, dobře propustném a neutrálním až zásaditém substrátu. Rostlinu byste neměli příliš mnoho zalévat a s vláhou tak doporučujeme spíše šetřit. Levanduli dále není potřeba ani speciálně přihnojovat.

Rostlina se dá pěstovat přímo na záhonku i v květináči. Dbejte však na to, aby měla dostatek slunečních paprsků a klidně ji na zahradě umístěte i na přímé sluníčko, které dobře snáší. Čím více slunce na bylinku dopadne, tím více bude aromatičtější.

Pro pěstování je ideální zvolit malou sazeničku, kterou zakoupíte na trhu nebo v zahradnictví. Pěstování ze semínek je časově náročnější a ne vždy úspěšné. Pokud ji necháte odvést, jak ji po odkvětu seřízněte. Stejně tak na jaře ji zkracujte vždy o 1/3 její délky, což zaručí, že rok od roku bude vaše levandule košatější. Levanduli stříhejte za suchého počasí v době, když právě kvete a její květy ještě nejsou zcela rozvinuté. Poté ji svažte do kytice, zavěste a nechte volně uschnout.

Účinky levandule na naše zdraví

Levandule má mnoho léčivých účinků, pro které se vyplatí pěstovat. Působí například na bolesti hlavy, revma nebo na záněty nervů. Její olej je také účinný při astmatu a kašli, podporuje krevní oběh a pomáhá proti stresu. Do koupele se tak doporučuje přidávat pár kapek levandulového oleje, výborný je též na inhalaci. Skvělou volbou je rovněž doma připravený levandulový čaj, který uklidní vaše smysly.

 

Aktuality, zajímavosti

2017 Červenec

2017 Červen

2017 Květen