Moderní bydlení 24

Jak se starat o živý plot

živý plotŽivý plot není jen pouhou dekorací do vaší zahrady. Zároveň zastává roli užitečného pomocníka, jelikož brání v tom, aby kdokoliv jiný mohl nahlédnout na váš pozemek. Při koupi živého plotu máte na výběr z celé škály rostlin, kterými jej lze vytvořit. Kromě jejich samotné koupě je stěžejním bodem také údržba živého plotu. Téměř žádné rostliny není možné nechat růst přirozeně, ale je nezbytné plot udržovat, aby vypadal stále dobře.

Prvním krokem je samotné založení živého plotu. Musíte připravit půdu a do ní vysadit jednotlivé dřeviny. Každá rostlina má trochu jiné podmínky pro pěstování. Obecně však platí, že je nutné vytvořit linku, v níž živý plot poroste. Přibližně 3 měsíce před výsadbou rostlin se doporučuje vyhloubit příkop široký 80 až 100 cm a hluboký alespoň 40 cm. Ten se zryje a následně se do něj zasázejí keře.

Pravidelná zálivka a stříhání

Před sázením je vhodné půdu ještě zkypřit a přihnojit. Rostliny se v průběhu roku zalévají a zastřihují. Výsadbu je ideální provést během dubna nebo května, pokud se jedná o stálezelený živý plot. Jestliže jsou dřeviny opadavé, tak se vsazují do půdy teď časně zjara nebo až na podzim.

U volně rostoucího živého plotu se stříhají pouze suché větve nebo ty, které prorůstají do vedlejších keřů. Jestliže chcete mít tvarovaný živý plot, musíte ho již od počátku pravidelně sestřihovat. Základní tvarování je vhodné provést před počátkem rašení, ideálně tedy během měsíce února.

První rok se opadavé dřeviny zkracují na jednu třetinu a u stálezelených se odstraňují pouze suché větve. V dalších letech je dobré sestřih provádět dvakrát ročně. Jestliže rostliny rostou velmi rychleji, tak po celé jejich vegetační období. Pokud si sami nejste jisti, jak správně sestříhat živý plot, kontaktujte zahradníka, který zajistí, že váš plot z rostlin bude celoročně vypadat dobře.

Aktuality, zajímavosti

2017 Červenec

2017 Červen

2017 Květen